ד״ר ארז אבישר

כאבים בכף היד

כירורגית כף היד

כאבים בכף היד

ד״ר ארז אבישר - מומחה בכירורגיה אורטופדית וכירורגית יד ומרפק

כאב שורש היד, הינה תלונה שכיחה בקרב האוכלוסיה הבוגרת. קיימים סוגים רבים של כאבים בשורש היד, הנגרמים על ידי פגיעה ברצועות שורש היד או שברים. כאבים בשורש היד יכולים להיות בעלי אופי ממושך – כאבים אלו נגרמים לרוב על ידי חשיפה לעומסים חוזרים לשורש היד ( כגון עבודה עם מקדחות ופטישים ), דלקות מפרקים או תסמונות של לחץ על עצבים היקפיים כגון תסמונת תעלה כפית ( תסמונת תעלה קרפלית  – Carpal Tunnel Syndrome  ) . גורמים רבים ומגוונים, באים לידי ביטוי בכאב בשורש היד. לכן, אבחנה של כאבים בכף היד הינה קריטית. אבחנה נכונה של גורם הכאב מאפשרת טיפול נכון והקלה בכאב ושיפור התפקוד.

תסמינים של כאבים בכף היד – אופי הכאב, מכוון את כירורג כף היד למקור הכאב. כאב המלווה בנימול אצבעות ותרדמת,  או כאב המלווה בתחושת 'זרמים חשמליים ' , מכוון לכאב ממקור עצבי. כאב עמום, הדומה באופיו לכאבי שיניים ,אופייני לכאב על רקע דלקת במפרקי שורש היד והאצבעות, או ,לבעיות אי חיבור שברים בשורש היד. לעומת זאת, כאב על רקע דלקות גידים, מאופיין בכאב חד, דוקר, בעת הפעלת הגיד הפגוע. מיקום הכאב בכף היד שורש היד והאצבעות, עוזר מאוד באבחנה .לעיתים, כירורג כף היד מבצע מישוש וניקוש  של כף היד, על מנת להפיק כאב אותו חווה המטופל .על ידי כך, ניתן לאפיין את מיקום הכאב ואופיו – בדיקה זו, מסייעת רבות באבחנה של כאב בכף היד ושורש כף היד.

שורש היד והאצבעות הינם מבנים מורכבים מאוד. רק בשורש היד מצויות 8 עצמות קטנות . כל עצם, יוצרת מפרק עם שכנתה או עם עצמות האמה מחד או עצמות האצבעות מנגד.רשת של רצועות מסועפות, קושרות את עצמות שורש היד והאצבעות למבנה רציף ויציב. על גב הרצועות ומעטפות המפרקים, עוברים הגידים המאפשרים תנועה של שורש היד והאצבעות. באזורים מסוימים בשורש היד והאצבעות, עוברים העצבים וכלי הדם .

כל פגיעה באחד מהמבנים המתוארים, גורמת לכאב שונה בשורש היד והאצבעות.

גורמים לכאבים בכף היד חבלה במנגנון יד מושטת לפנים- מנגנון חבלה שכיח, הנגרם מנפילה כאשר המטופל מנסה להגן על ראשו ופניו, על ידי הושטת הידיים לפנים . כתוצאה מכך, אנרגיה רבה עוברת אל עבר האצבעות ושורש יד .עובדה היכולה לגרום לשברים או פריקות בעצמות שורש היד ואצבעות.. אחד השברים השכיחים בשורש היד הוא שבר עצם הרדיוס הרחיקנית ( Distal radius fracture ( או שברים בעצם הסירה  (Scaphoid fracture  )

חבלה הנגרמת מחתכים על ידי חפצים כהים כגון: חתכים מזכוכית או סכין יכולה לגרום לפציעה משמעותית לעור, גידים שרירים כלי דם ועצבים. פציעות מסוג זה, מצריכות הערכה קפדנית ע"י כירורג כף יד. מטרת ההערכה היא לבדוק אילו רקמות נפגעו ובהתאם לכך, לתכנן את הטיפול. חבלות חוזרות לשורש היד –כגון ויברציות לשורש היד בעת עבודה עם כלי עבודה רוטטים, יכולה לגרום לגירוי דלקתי של גידים. אחת מתופעות גירוי גידים ומעטפותיהם הנגרמת מפעילות חוזרת לשורש היד היא מחלת De Quervains Disease   . גושים ובליטות בכף היד- כגון גנגליון  הינם גורם מאוד שכיח לכאבים בשורש היד. בעיקר בפעילות הכרוכה ביישור יתר של שורש היד. אוסטיאוארטריטיס / דלקת פרקים ניוונית שינויים שחיקתיים בסחוס המפרקי של שורש היד, הינם גורם שכיח לכאבים בשורש היד ובסיס האגודל. שינויים שחיקתיים בסחוסי עצמות שורש היד נגרמים לרוב ע"י שברים שלא התאחו כראוי או שברים בעצמות הקטנות של שורש היד ( לדוגמא עצם הסירה Scaphoid   ( שלא עברו חיבור.כתוצאה מאי החיבור, קיימת תנועה לא תקינה בין בעצמות שורש היד, הגורמת לשחיקת סחוסים ו גירוי דלקתי המלווה בכאב והגבלה בתנועות  שורש היד. שיגרון – דלקת פרקים שגרונית – Rheumatoid Arthritis       הינה מחלה ברקמת הסינוביה של המפרקים, התהליך הדלקתי ברקמה זו גורם לפגיעה קשה במפרקים ובניהם מפרקי שורש היד והאצבעות. מחלה זו ,מתבטאת בעיוותים של האצבעות ושורש היד , כאבים והגבלה בתפקוד.טיפול משולב בין הרימטולוג וכירורג כף היד מביא מזור למטופלים רבים במחלת השיגרון .

מתי עלי לפנות לרופא –לא כל כאבים בכף היד מצריכים טיפול רפואי. חבלות קלות ומתיחה של רצועות מסתדרות לרוב בטיפול תומך של משככי כאבים, קירור מקומי ומנוחה. איחור באבחנה יכול לגרום לכישלון הטיפול ,כאבים ממושכים, הגבלה בתנועות והפרעה תפקודית.אם הכאב נמשך לאורך זמן, מלווה בנפיחות או עיוות צורה של היד, שינוי צבע של האצבע , שורש יד , אמה או המרפק יש לפנות לעזרה רפואית. מה עלי להכין לקראת פגישה עם כירורג כף יד ? בפגישה עם כירורג כף היד תשאל על משלח היד שלך , ידנות, עיסוק בספורט ותרבות הפנאי שלך. כמו כן, תשאל/י על  משך הכאבים ביד שורש יד, אצבעות אמה או המרפק שלך עליך לנסות להתחקות אחר הכאב ולהיזכר האם הייתה חבלה קודמת לגפה. עליך לאפיין את הכאב, האם הכאב קשור לתנועה, האם מופיע בעיקר בבוקר ? האם ישנה מעורבות של מפרקים וספים בגוף שדואבים ? האם ישנן תנועות מיוחדות המעוררות את הכאב ? האם לכאב מלווים תחושה של נימול ותרדמת אצבעות ? במהלך הבדיקה שלך, כירורג  כף היד יתבונן בגפה,יבצע הערכה של טווחי התנועה ויציבות המפרקים בגפה. יתכן וחלק מהבדיקה יגרום לכאב, כדי לאפיין את מיקום הבעיה. במידת הצורך, על כירורג כף היד להשתמש  בבדיקות עזר לאבחון כאבים באצבעות יד שורש יד אמה ומרפק  כגון- צילומי רנטגן מכוונים  לאזור הכואב טומוגרפיה ממוחשבת- CT – טומוגרפיה ממוחשבת נותנת  אינפורמציה טובה יותר על עצמות האצבעות, שורש היד, אמה ומרפק. מיפוי עצמות- בבדיקת מיפוי עצמות, מוזרק לדם הנבדק חומר רדיואקטיבי בכמות קטנה העובר במערכת הדם ומצטבר באזורים חולניים, ברקמות רכות ובעצם . הצטברות החומר הרדיואקטיבי באזורים אלו ,נקלט על יד י מצלמות  ומאפשר מיקום של הפגיעה. MRI – תהודה מגנטית – בדיקה המשתמשת בתגובה שונה של כל רקמה בגופנו לנוכחות של שדה מגנטי. התגובה השונה של כל רקמה ורקמה בגופנו  מתורגמת לתמונה של האיבר.MRI מאפשר לנו לאבחן מחלות , פציעות בעצמות, רקמות חיבור,כלי דם ועצבים. EMG / מבחני הולכה- במידה וכירורג כף היד חושד כי מקור הכאבים הוא על רקע עצבי. יתכן כי תופנה לבדיקת מוליכות עצבים עם או ללא EMG על מנת להעריך את חומרת הפגיעה העצבית  מיקומה בגפה ואילו עצבים היא מערבת. ארתרוסקופיה- ראה ערך- ארתרוסקופיה. הטיפול בכאבים באצבעות, כף יד שורש יד אמה ומרפק מתבצע בהתאם לאבחנה שנקבעה כגורם לכאב בכף היד.  ניתן לטפל בכאבים על יד שימוש בתרופות משככות כאב ונוגדות דלקת, שימוש בסדים,ריפוי בעיסוק. במקרים מסוימים יש צורך בהתערבות ניתוחית כגון – תסמונת תעלה כפית , שברים עם תזוזה במרפק , אמה שורש יד ואצבעות.

ד״ר ארז אבישר בסרטוני הסבר

בואו לשמוע ולהעשיר את הידע בסרטונים של ד״ר ארז אבישר בנושא כירורגית כף היד והמרפק. לסרטונים לחץ כאן

ד״ר אבישר שאלות ותשובות

ד״ר ארז אבישר עונה על השאלות הנפוצות בקרב מטופליו ומפרט אודות הטיפולים השונים אותם הוא מבצע. לשאלות ותשובות לחץ כאן